Istanbul, 2 Nisan 2020

Freight Forwarding sektöründe MEX olarak da bilinen Türk lojistik şirketi M Ekspres, Güney Afrikalı entegre lojistik sağlayıcısı Imperial Logistics ile çok modlu yük yönetimini gerçekleştirecek yeni bir şirketin kurulmasına yönelik bir ortaklık başlattı.

Merkezi İstanbul'da bulunacak şirket, hava ve deniz sektöründe, ithalat ve ihracat odaklı taşımacılık hizmetleri sunacak. Buna ek olarak, Afrika kıtasına olan trafik için bir geçit olarak, Türkiye'den hizmet verilen hızlı büyüyen küresel destinasyonları geliştirmeyi planlıyor.

MEX, ülkenin en büyük ikinci IATA taşımacılık şirketi olup daha sonra Toll Global Forwarding'e satılan şirketin inşasında görev alan Türkiye’nin deneyimli taşımacılık sektörü yöneticileri Mehmet Baykut ve Oktay Baykut tarafından uluslararası bir kurye şirketi olarak 2009’da kuruldu. Satışın ardından Mehmet Baykut Ülke Genel Müdürü, Oktay Baykut ise Türkiye Operasyon (daha sonra ise Satış) Direktörü olarak görev yaptı. Bunu müteakip Oktay Baykut CEVA Lojistik’in Türkiye İş Geliştirme ve Satış Direktörü olarak atandı. İki isim daha sonra MEX'e geri dönüp 2019’da şirketi pazara bir Freight Forwarder firması olarak sundu.

Imperial dış kaynaklı ve entegre yük yönetimi, kontrat lojistiği ve pazara erişim hizmetleri sunan Afrika ve Avrupa odaklı bir lojistik sağlayıcısıdır. En büyük 30 küresel lojistik sağlayıcı arasında yer alan ve Güney Afrika'daki JSE Borsası’nda işlem gören grubun 32 ülkede 27.000'in üzerinde çalışanı bulunuyor. Otomotiv, kimyasallar, tüketici, sağlık ve sanayi olmak üzere beş temel sektör dikeyine odaklanan grubun geniş deneyimi ve özelleştirilmiş çözümler sunma kabiliyeti, müşterileri açıcısından ilgi arz etmesini ve rekabetçi olmasını sağlamaktadır.

MEX ortaklarından Mehmet Baykut konuya ilişkin şunları söyledi: “Bizim benzersiz yerel pazar bilgimizle Imperial’ın birinci sınıf çok uluslu müşteri tabanı ve kilit Afrika pazarlarındaki muazzam gücünü bir araya getiren böyle bir stratejik ortaklığa girmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Imperial Logistics Uluslararası CEO’su Hakan Bicil ise şunları ifade etti: “Imperial'in stratejisi, hava ve deniz taşımacılığı yönetiminde Avrupa merkezli küresel bir şirket kurmayı, lojistik hizmetlerimizin bütünleştirilmesini ve ciro artışı için mevcut müşteri ve taşımacı ilişkilerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı kapsıyor.

Amacımız, teknoloji ve iş modeli inovasyonuyla kendimizi rekabetçi bir şekilde ayrıştırmak ve Afrika'ya girişte tercih edilen kapı olmak. İşte bu yüzden bizi kilit dünya pazarlarına bağlayacak küresel bir ağ gerekiyor. Bu vesileyle, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine ve büyük potansiyele sahip bir ülkede birbirini tamamlayan güçler de birleşmiş oluyor.”